تشک مواج | 9 تا از انواع تشک های مواج | تشک مواج ضد زخم بستر

تشک مواج یک تشک طبی و درمانی است که برای بیمارانی که مجبورند دائماً در بستر بخوابند، طراحی شده است. این تشک توانمندی توازن یکنواخت وزن بدن بیمار را می تواند حفظ کند. در جاهایی از تشک که فشار بیشتر بدن به تشک وارد می شود، مقاومت و اصطکاک تشک در آن ناحیه کم می شود و در نتیجه از ایجاد زخم بستر جلوگیری می گردد.

اخیراً در تشک های مواج جدید سیستم کمپرسور هوایی هوشمند طراحی شده است که از طریق هوا، فشار سلول های داخل تشک بر اساس فشار قسمت های بدن بیمار به صورت خودکار تنظیم می شود. تشک مواج طوری طراحی شده است که میزان مناطق فشار بدن بیمار را تشخیص می دهد و وزن را تقسیم نموده و از قسمت های پر فشار بر تشک کاسته می شود.

در خیلی از بیماری ها،امروزه متاسفانه به زمین گیر شدن فرد منجر می شود، به طوری که حتی تا چند سال شاید فرد نتواند از جایش تکان بخورد و تا زمان بهبودی نمی تواند تحرک شدیدی داشته باشد. بی تحرک بودن به تنهایی پر از ضرر است که باعث عوارض و بیماری های ثانویه می شود.

از تشک مواج برای پیشگیری و درمان زخم بستر استفاده می شود. تشک مواج، تشک بیمار یا تشک زخم بستر، به تشک هایی گفته میشود که جهت آرامش و آسایش بیمار و همچنین جلوگیری از ایجاد زخم بستر در بدن بیمار استفاده می شود.

جنس تشک های مواج از PVC بوده و دارای اجزای مختلفی می باشند. این اجزا شامل خود تشک مواج و همچنین یک عدد موتور کمپرس هوا برای باد کردن و پر نگه داشتن تشک است. تشک و پمپ آن دارای قدرت و توانایی های متفاوت در مدل های مختلف است. تشک مواج را بیشتر برای بیمارانی استفاده می کنند که توانایی حرکت کمی هستند که میتواند به دلیل کهولت سن، نوع بیماری و آسیب و یا حتی در کما بودن و یا بیهوش بودن بیمار مرتبط باشد و به سن و اندازه بیمار ربطی ندارد. 

تشک مواج

خصوصیات تشک مواج چیست؟

تشک مواج با انتقال فشار بدن و وزن بیمار بر روی تشک و جلوگیری از ثابت ماندن فشار وزن بیمار بر روی یک نقطه، به ایجاد جریان خون مناسب در بدن کمک کرده و از زخم شدن بدن و به اصطلاح ایجاد زخم بستر جلوگیری می کند. تشک مواج از ردیف های سلولی هوا تشکیل شده است که توسط پمپ باد می شود.

بدن افرادی که به هر دلیل توانایی خارج شدن از رختخواب را ندارند و یا مجبور به نشستن طولانی مدت بر روی ویلچر هستند، به طور دائم تحت تماس و فشار با سطح زیرین قرار دارد. فقدان تحرک باعث جلوگیری از گردش خون می شود. در نتیجه ذخیره خون در آن قسمت از بدن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و بافت آن قسمت از بدن، در دراز مدت از بین می روند.

خوشبختانه امروزه در زمینه درمان پیشرفت های قابل توجهی انجام شده و تشک های مواج، برای این افراد می تواند بسیار مفید واقع شود. تشک های مواج برای درمان زخم بستر و یا جلوگیری از ایجاد زخم بستر کاربرد فراوان دارند. تشک های مواج برای افرادی که به هر دلیلی نیاز است در مدت زمان  طولانی در رختخواب استراحت کنند بسیار مفید بوده و از ایجاد زخم بستر جلوگیری می کند.

همچنین این تشک ها برای افراد مبتلا به زخم بستر نیز در روند بهبودی زخم کمک کننده است. زخم بستر بیشتر در افرادی که به دلایلی مثل کما و یا نقاهت های طولانی مدت بعد از جراحی، نیاز به بستری شدن در مدت طولانی دارند دیده شده است.

بهترین و موثرین راه برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر، استفاده از تشک های مواج متناسب با نیاز فرد می باشد. تشک مواج، از 5 سلول هوا تشکیل شده و به طور متناوب جریان هوا را کم و زیاد می کند. استفاده از این تشک بسیار راحت است، افراد می توانند به سرعت سیستم تشک را برپا کرده و فشار مناسب را نیز متناسب با راحتی بیمار، تنظیم کنند. تشک مواج با بالاترین میزان کیفیت تولید شده و راهنمای استفاده در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

بهترین گزینه برای بیماران دائمی در بستر چه تشکی است؟

بهترین گزینه برای بیماران در بستر که تحرک ندارند، تشک مواج سلولی است. این محصول با انتقال و پر خالی کردن باد درون سلول ها به صورت متناوب، باعث می شود که ماساژ به کمر و باسن فرد داده شود و در کنار آن بدن روی لایه ای متحرک باشد تا حس حرکت در بین سلول ها و پوست ایجاده شده و از زخم بستر جلوگیری کند.

همچنین اگر بیمار شما تا الان مبتلا به زخم بستر شده است، مشکلی وجود ندارد چراکه این تشک های مواج میتوانند به درمان نیز کمک کنند و حتی زخم بستر های شدید را نیز از بین ببرند. یک پمپ ایر داکتر در نظر گرفته شده است که انتقال باد درون سلول ها را به خوبی انجام دهد و جدا از بحث درمانی، ماساژ خوبی نیز به بدن می دهد.

تشک مواج ، به شخص کمک می­‌کند که به طور اتوماتیک، فشار را از یک قسمت لگن کم کند و به قسمت دیگر انتقال دهد و با خیال راحت استراحت کند. این تشک‌ها، فقط برای پیشگیری نیستند و برای درمان بیماری زخم بستر نیز به کار می‌روند. به طوری که بعد از چند هفته استفاده از تشک، زخم کوچک‌تر می­‌شود، مایعات از آن خارج شده و بافت صورتی رنگ، کم‌کم آشکار می‌­شود.

برای خرید تشک مواج، باید شدت و سطح زخم بستر و میزان تحرک بیمار در نظر گرفته شود. بعضی از بیماران می­‌توانند اندکی جابه­‌جا شوند ولی گاهی اوقات بیمار حتی برای کوچک ‌ترین حرکت نیاز به کمک دارد. طول مدت بستری نیز اهمیت زیادی دارد.

این زمان می‌تواند از چند ماه تا چند سال و یا حتی تا آخر عمر باشد. آخرین فاکتور، وزن بیمار می­‌باشد. هر چه وزن بیمار بیشتر باشد احتمال بروز زخم بستر و عوارض مربوطه بیشتر است. بدیهی است که هر چه سطح موارد ذکر شده بالاتر باشد، بیمار به تشک مواج پیشرفته­‌تر و مجهزتری نیاز دارد که بتواند به خوبی از او محافظت کند.

زخم بستر، به قسمتی از بدن گفته می­‌شود که دچار آسیب پوست و بافتی شده است.  در واقع، فشار بر این قسمت­‌ها، مانع رسیدن خون به بافت آنها می­‌شود. زمانی که تغییر حالت اتفاق نمی‌افتد، ذخیره خون در بافتِ اشاره شده، پایین می­‌آید و باعث ایجاد یک زخم می‌­شود.

تشک مواج

انواع زخم بستر بسته به ترتیب شدت عبارتند از:

زخم درجه یک: در این حالت، فرد تنها احساس فشار بیشتر در ناحیه زخم حس می­‌کند و یک مقدار دچار التهاب است. در واقع این مرحله، شروع زخم بستر می‌­باشد.

 زخم درجه دو: در این حالت، یک زخم کوچک همراه با مقدار کمی التهاب و قرمزی به چشم می­‌خورد.

 زخم درجه سه: این نوع زخم به سطح عضلات می­‌رسد و باعث ایجاد سلول ‌های مرده همراه با عفونت می­‌شود.

 زخم درجه چهار: این نوع زخم بسیار عمیق است و علاوه بر عضلات، به استخوان نیز نفوذ می­‌کند.

تشکیل این زخم‌­ها، معمولاً در قسمت­‌های استخوانی بدن مانند پاها، قوزک پاها، پایه ستون فقرات، تیغه‌­‌های شانه، پشت و دو طرف زانو و پشت سر صورت می‌­گیرد. در این قسمت‌­ها بین پوست و بافت استخوانی عضله‌ای وجود ندارد و به علت انسداد خون‌رسانی، این نواحی دچار ضایعه پوستی می‌­شود. در صورتی که زخم بستر­ها درمان نشوند، تشدید می‌­شوند و می‌­توانند عفونت کنند و حتی زندگی بیمار را به مخاطره بیاندازند.

افرادی که به مدت طولانی در حالت نشسته یا خوابیده قرار بگیرند، دچار این نارسایی می‌­شوند.

تشک مواج

انواع تشک مواج

ویژگی اصلی و مشترک تشک های مواج افزایش جریان خون در بدن فرد است. امروزه با اضافه کردن خصوصیات دیگری همچون گرمایش و سرمایش به این تشک ها، تنوع کارایی تشک مواج افزایش پیدا کرده است. برای انتخاب تشک خود باید میزان زخم بستر مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که زخم بستر درجه 1 باشد، پوست تنها دچار تغییر رنگ  شده و بیشتر به رنگ قرمز یا ارغوانی متمایل است. در این مرحله پوست شکننده نشده و می توان با کم کردن فشار در آن ناحیه از ایجاد زخم بستر جلوگیری کرد. در صورتی که زخم بستر درجه 2 باشد، پوست تحریک شده و ملتهب به نظر می آید. زمانی که زخم گسترش می یابد و ظاهری دهانه  ای دارد می توان آن را در درجه 3 از زخم بستر قرار داد. در مرحله 4 از زخم بستر عضلات، تاندون ها، مفاصل و استخوان ها دچار آسیب شده اند و احتمال عفونت بالا می باشد. در نتیجه زخم عمیق و درمان آن به مراتب زمان بر و مشکل تر است.

مناسب ترین تشک مواج را باید با توجه به مواردی همچون نوع زخم، میزان زخم، محل زخم و وزن بیمار انتخاب کرد. در ادامه با انواع تشک های مواج آشنا خواهید شد. قبل از انتخاب تشک مواج باید به این مورد توجه داشته باشید که قدرت تحمل تشک کمتر از وزن بیمار باشد، زیرا در غیر این صورت به سلول های بادی تشک فشار وارد شده و می تواند خرابی تشک را نتیجه دهد. تشک مواج را نباید به هیچ عنوان در مجاورت مواد اشتعال زا و یا حرارت زیاد قرار دهید. در ذیل به انواع تشک مواج اشاره خواهیم نمود:

. تشک مواج لگن دار

قسمت مرکزی این نوع تشک مواج، دارای یک بخش کوچک دریچه مانند است که در زمان نیاز می توان تشک مواج را از روی آن برداشته لگن مخصوص توالت را داخل حفره قرار داد. 

. تشک مواج گرمایی

در برخی بیماری ها که گردش خون در بدن کاهش یافته مانند نوروپاتی و همچنین کلیه بیماران بستری یا بی تحرک، افزایش حرارت به تداوم و تسریع گردش خون در تمام نقاط بدن خصوصا نواحی انتهایی کمک نموده و از تشکیل زخم بستر، زخم پا، زخم شریانی و زخم وریدی جلوگیری می کند. این تشک ها قابلیت تنظیم دما را نیز دارند.

. تشک مواج ویلچر

افرادی که دچار نقص حرکتی هستند ساعات زیادی از روز را به خوابیده و نشسته می گذرانند. بنابراین علاوه بر تجهیز تخت و تشک بیمار، ویلچر نیز باید برای ساعات طولانی نشستن و اعمال فشار وزن بر پوست باسن بهینه گردد. بهترین راهکار استفاده از تشک مواج مخصوص ویلچر است که با سایز انواع ویلچر تطابق دارد.

. تشک مواج صندلی

امروزه بیشتر مشاغل شامل نشستن طولانی مدت بر روی صندلی هستند. به همین دلیل خستگی و آسیب های لگن و کمر در افراد رو به افزایش است. استفاده از این تشک ها خصوصا برای سالمندان که تراکم و مقاومت بافت های نرم آن ها کاهش یافته بسیار مناسب است و از آسیب های عضلانی و استخوانی پیشگیری می کند.

. تشک مواج با سیستم  آب

تشک مواج آبی با حرکت آب درون محفظه های خود عملکرد ماساژ را برای بدن انجام می دهد. برخی تشک های آبی قابلیت تنظیم دما و گرم و سرد شدن را نیز دارند.

. تشک مواج تخم مرغی

تشک مواج تخم مرغی، پرمصرف ترین و البته ارزان ترین تشک مواج است. به تشک مواج تخم مرغی معروف است چرا که ظاهر آن مشابه شانه تخم مرغ است. این تشک مواج برای بیماران با حداکثر وزن 70 کیلوگرم و مورد استفاده حداکثر یک سال می باشد. جنس این تشک از پی وی سی (PVC) بوده و اغلب با طول 280، عرض 90 و پهنای 6.5 سانتی متر است.

. تشک مواج سلولی

تشک مواج سلولی یا لوله ای برای بیماران سنگین وزن تا 120 کیلوگرم مناسب است که تا 2 سال قابل استفاده می باشد. این تشک ها مانند لوله هایی در کنار یکدیگر چیده شده اند و اغلب ترکیبی از جسن نایلون و پی وی سی بوده و طول آن 190، عرض 85 و پهنا آن 11 سانتی متر است.

. تشک مواج زنبوری

تشک مواج زنبوری جهت جلوگیری از بروز دردهای ناشی از فشارهای مزمن بستری و همچنین پیشگیری از ایجاد زخم بستر و درمان های خانگی در طولانی مدت کاربرد دارد. تشک مواج زنبوری از جنس پی وی سی و با ارتفاع 7 سانتی متر می باشد که متشکل از ۱۳۰ سلول هوا است. این تشک مواج راحت و قابل تنظیم با تخت توسط پارچه اضافی تعبیه شده در قسمت بالایی و انتهایی تشک است.

. تشک مواج Alerta Emerald

این تشک از ۵ سلول هوا تشکیل شده و تشکی است که به طور متناوب، جریان هوا را کم و زیاد می کند. این تشک، در درمان و پیشگیری از بروز زخم بستر در افراد بستری در بیمارستان و یا افرادی که تحرک کمی دارند، بسیار موثر عمل می کند. استفاده راحت و عملکرد آسان این تشک، به گونه ای است که افراد می توانند به سرعت سیستم تشک را بر پا کرده و فشار را متناسب با راحتی بیمار تنظیم کنند. ویژگی های گسترده و منحصر به فرد این تشک باعث شده تا Alerta Emerlad، تشکی مقرون به صرفه و چند کاره باشد، مطابق با بهترین کیفیت تولید می شود، و راهنمای استفاده در اختیار مشتریان قرار می گیرد. این تشک با استفاده از تکنولوژی پیشرفته SensaCare Truflo، حسگر هوا و یک تنظیم کننده، فشار هوای ثابت و یکنواختی را ایجاد می کند، محیط بسیار خوبی را برای یک خواب خوب فراهم می کند و هم چنین جریان خون را نیز ثابت نگه می دارد.

تشک مواج

مزایای تشک مواج

مزایای این تشک عبارتند از:

 • سلول های آغشته به TPU نیلون
 • سلول های قابل تعویض
 • سلول های جریان هوای پنهانی
 • سلول های ریز سوراخ دار
 • سلول های علامت دار
 • آزاد شدن CPR
 • متشکل از زیپ ۳۶۰ درجه
 • کیسه مخزن زیپ دار
 • کاور ارتجاعی
 • مقاوم به آب، کاور نفوذ ناپذیر نسبت به بخار
 • ضد میکروب، کاور قابل شست و شو
 • قابلیت حمل و جابجایی
 • امکان بررسی بالینی میزان فشار

به چه دلایل از تشک مواج استفاده می کنیم؟

افراد زیادی به دلایل مبتلا بودن به بعضی از بیماری ها و داشتن شرایط خاص باید از تشک بیمار استفاده کنند. بیشترین کاربرد آن، جلوگیری از زخم بستر است. برای مثال افرادی که به فلج مغزی دچار شده اند بهتر است از تشک مواج استفاده کنند چون که به طور دائم بر روی یک سطحی دراز کشیده اند و فقط به روی یک قسمت از بدن آن ها فشار وارد می آید.

بنابراین سطحی که روی آن دراز می کشند، باید از جنسی خاص تشکیل شده باشد و به گردش خون کمک کند تا از ایجاد زخم در نواحی پر فشار مانند: پا، پشنه پا، کمر و شانه ها جلوگیری کند. اکثر تشک های مواج قابل تنظیم هستند و تعادل خوبی را برای بیمار فراهم می آورد.

دسته ای دیگر از افراد که درد در ناحیه کمر و مفاصل دارند باید از تشک مواج استفاده کنند چون که فشار را در بدن بیمار توزیع و ازایجاد فشار زیاد بر روی یک ناحیه از بدن جلوگیری می کند. همچنین در افرادی که مبتلا به انواع بیماری های تنفسی مانند آسم، نارسایی قلبی، ریفلاکس اسید معده به مری و بیماری های ریوی هستند، تشک بیمار توصیه می شود.

این دسته از افراد نیاز دارند روی سطحی قرار بگیرند که دم و بازدم راحتی داشته باشند وگرنه در زمان شب و استراحت دچار مشکل تنفسی می شوند. تنظیم ارتفاع سر در این گونه از افراد بسیار مهم می باشد و ویژگی قابل تنظیم بودن تشک بیمار باعث می شود که راه تنفسی این دسته از افراد در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد.

تشک های مواج منحصرا مورد استفاده بیماران با شرایط خاص است اما در اینجا استثنایی وجود دارد. زنان باردار به واسطه شرایطی که دارند ممکن است در این دوران مبتلا به دیسک کمر شوند و یا ورزشکاران به دلیل آسیب های ورزشی بهتر است از این گونه تشک ها استفاده کنند.

مناسب برای افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند و باید روی سطحی قرار بگیرند که انعطاف پذیر باشد و قسمت کمر آنان به خوبی روی تشک مواج قرار بگیرد. قرار گرفتن بر روی تشک های معمولی و فومی باعث ایجاد فرو رفتگی در تشک می شود و برای این گونه افراد مفید نیست.

چگونه انعطاف پذیری تشک ها را بسنجیم؟ با فشار دست در تشک می توان میزان انعطاف پذیری (نرمی و سفتی) تشک را سنجید. فرورفتگی در آن ارتجاعی و غیر ارتجاعی بودن آن را نشان می دهد.

تشک مواج

آیا سفتی و نرمی تشک در طبی بودن آن تاثیری دارد؟

از نظر علم پزشکی تشک خیلی سفت یا خیلی نرم برای انواع بیماران توصیه نمی شود. سفتی و نرمی تشک بیمار بستگی به نوع بیماری او دارد. اصولا افرادی که از درد در ناحیه کمر و گردن رنج می برند، برای آن ها تشک های نیمه سفت توصیه می شود.

اما دسته ای دیگر از بیماران که مبتلا به بیماری های دیابتی و اختلال عروقی هستند از تشک های نرم باید استفاده کنند. تشکی مناسب می باشد که تمامی نقاط بدن را تحت پوشش و حمایت خود قرار دهد. پرستاران نیز برای راحتی و تحرک بیمار از تشک مواج استفاده می کنند چون با قرار گرفتن بیمار در این گونه سطوح به راحتی می توانند بیمار را تکان دهند وفشار را بر روی نقاط بکاهند.

زخم بستر ایجاد شده بر روی پوست قابل پیشگیری است. باید بیمار از رژیم غذایی مناسب داشته باشد و بوسیله پرستار روزی 2 الی 3 مرتبه تکان داده شود تا زخمی که روی پوست او ایجاد شده از بهبود پیدا کند اما این روند در صورتی سرعت بخشیده می شود که شخص بیمار از تشک مواج استفاده کند. در نتیجه یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه زیادی شود، خواباندن بیمار روی تشک مواج است.

دیگر مزایای تشک مواج

 • سلول های آغشته به TPU نیلون
 • سلول های قابل تعویض
 • سلول های جریان هوای پنهانی
 • سلول های ریز سوراخ دار
 • سلول های علامت دار
 • آزاد شدن CPR
 • متشکل از زیپ 360 درجه
 • تسمه های محکم
 • کیسه مخزن زیپ دار
 • کاور PU ارتجاعی
 • مقاوم به آب، کاور نفودپذیر نسبت به بخار
 • ضد میکروب
 • دارای کاور قابل شست و شو
 • قابلیت حمل و جابجایی
 • امکان بررسی بالینی میزان فشار
 • کاهش درد های عضلانی
 • کاهش دفعات لازم برای جابجا کردن بیمار

چگونه از تشک مواج استفاده کنیم؟

استفاده از این محصولات نیاز به دانش خاصی نداشته و به راحتی در منزل یا محیط درمانگاهی می توان از این محصولات استفاده کرد. برای راه اندازی این محصول فقط باید شلنگ باد را به پمپ متصل کرده و تنظیمات پمپ را بسته به نیاز خود انجام دهید. تنظیمات پمپ شامل میزان فشار هوای خروجی و دوره های زمانیِ پر و خالی کردن تشک می باشد.

باید در نظر داشته باشید:

 1. قبل از انتخاب تشک حتما وزن بیمار را با توان تحمل وزن تشک مقایسه کنید و مدل مناسب بیمار خود را تهیه فرمایید. این کار علاوه بر راحتی بیمار، عمر مفید کالا را نیز افزایش خواهد داد.
 2. وقتی اولین بار از تشک استفاده می کنید بهتر است اجازه دهید تا تمام محفظه های باد پر شده باشد و سپس اقدام به تنظیم فشار مورد نظر خود کنید.

تشک مواج

 آیا بین تشک مواج و کمر درد ارتباطی وجود دارد؟

کمر درد یک درد شایع بین تمامی افراد است. که می تواند دلایل مختلفی از جمله: عضلات تحت فشار، مشکلات ساختاری در ستون فقرات، ناتوانی بر اثر بالا رفتن سن و یا فعالیت زیاد در زندگی روزمره داشته باشد.

تشک مواج می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه ی کمر و یا بهبود آن گردد، به همین دلیل برخی از مردم بدلیل ترس از اینکه استفاده از تشک مواج موجب بدتر شدن کمر درد آنها شود، از تشک های مواج استفاده نمی کنند و از طرفی عده ای دیگر برای مدت طولانی جهت بهتر شدن کمر دردشان بر روی تشک های مواج می خوابند. ولیکن در واقع باید برای استفاده از این تشک مواج به خصوص برای مدت طولانی به توصیه ی پزشک توجه داشته باشیم.

علاوه بر کاهش کمر درد باعث:

تنظیم ستون فقرات

درهنگام خواب باید وزنمان بطور مساوی توزیع شود. در صورتی که فشار اضافی بر روی هر نقطه از بدن وارد شود، باعث محدود شدن جریان خون و انقباض عضلات می شود.

تشک مواج باعث می شود ستون فقرات در وضعیت مناسبی باشند و در نهایت مانع از کمر درد و … می شود.

استحکام قابل تنظیم

یکی از بهترین ویژگی های تشک های مواج، قابلیت تنظیم سفتی تشک با توجه به سلیقه و شرایط فرد می باشد. با توجه به این ویژگی تشک مواج، می توان گفت که نگرانی افراد از جهت ایجاد درد در ناحیه ی کمر بدلیل استفاده از تشک های مواج بی مورد است.

نداشتن نشتی و ضایعات

از آنجا که تشک مواج با کیفیت و محکم است، هیچ گونه نشتی و ضایعاتی ندارد.

حواسمان به موارد زیر باشد:

1- جابجا کردن بیماری که قادر به حرکت نیست روی تشک به ۴ طرف طی شبانه روز ( هر هشت ساعت حداقل یک بار)

2- ملافه تشک نباید خیس باشد. نباید سر باشد تا مریض روی آن سر بخورد زیرا باعث اصطکاک پوست و آسیب آن می شود. نباید چروک باشد.

3- محل نباید داغ باشد. اگر انگشت خود را روی آن کمی فشار دادید و بر داشتید باید سریع صورتی شود.

4- ماساژ مداوم نواحی تحت فشار.

5- استفاده از تشک های هوایی که فشار را یک نقطه متمرکز نمی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *