آسپیرین (ASA)

آسپیرین یا استیل سالیسیلیک اسید که به اختصار به آن آ.اس.آ (ASA) هم می گویند در اصل یک داروی مسکن ، ضد تب و ضد التهاب است.

آسپیرین اولین دارویی بود که از خانواده داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها کشف شد.

این خانواده شامل ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و دیگر مسکن ها هستند که همگی اثراتی مشابه آسپیرین دارند و نحوه عملکردشان کمابیش شبیه آسپیرین است.

آسپیرین عمدتا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار می گیرد، اما تاثیرات بسیار دیگر آن باعث شده تا یکی از پرمصرف ترین داروها در سراسر جهان باشد؛ به طوری که سالانه 80 میلیارد عدد از این دارو در دنیا به فروش می رسد.

آسپیرین برای تسکین دردهای ملایم تا متوسط، سردرد ، میگرن ، درد دندان و درد استخوان ها و عضلات و کاهش تب و التهاب به کار می رود.

همچنین این دارو با داشتن خاصیت ضد انعقاد خون می تواند به عنوان رقیق کننده خون به کار رفته و برای پیشگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از وقوع سکته قلبی یا مغزی در کسانی که سابقه آن را داشته اند مفید واقع شود.

قرص آ‌ اس‌ آ با جلوگیری از تشکیل لخته های خون، از انسداد عروق قلب جلوگیری می کند. مصرف آن برای بیمارانی که احتمال بروز سکته های قلبی یا مغزی در آنها بالاست و همچنین بیمارانی که جریان خون مغزی آنها ضعیف است، یا به انواع دیگری از بیماری های قلبی و عروقی مبتلا هستند مفید است. همچنین این دارو برای دردهای جزئی و پایین آوردن تب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اما این به آن معنا نیست که مصرف روزانه این دارو بدون عوارض است.

همانند سایر داروهای ضددرد و ضدالتهاب، قرص آسپرین خطر خونریزی های گوارشی، خونریزی های مغزی، نارسایی کلیوی و برخی از انواع سکته را افزایش می دهد.

مکانیسم اثر آسپرین

اين دارو آنزيم سيكلواكسيژناز را مهار مي‌كند. پلاكتها بخصوص به اين اثر خيلي‌ حساسند. همچنين اثرات ضد التهابي آن از طريق مهار توليد آنتي بادي ، مهار آزاد شدن هيستامين بوسيله آنتي‌ژن و تثبيت نفوذپذيري مويرگها طي واكنش‌هاي ايمونولوژيكي اعمال مي‌گردد.

فارماکوکینتیک آسپرین

آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان 90-80% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو 3-2 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود. دارو توانایی عبوراز جفت وشیر را دارد.

نحوه ی مصرف آسپرین

آسپیرین دقیقا مطابق دستورالعمل روی جلد و یا مطابق  دستورپزشک مصرف می شود. بدون دستور پزشک اکیدا از مصرف دوز بالای آسپرین خودداری کنید. در صورتی که در هنگام مصرف آسپرین دچارمعده درد می شوید، بهتر است دارو را با معده خالی مصرف نکنید. در مورد قرص های جویدنی آسپرین، بهتر است پیش از بلعیدن بطور کامل جویده شوند. اگر از قرص های آسپرین معمولی استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های دوز را رعایت کنید. در صورتی که عمل جراحی دارید، قبل از جراحی در مورد مصرف قرص آسپرین به پزشک اطلاع دهید. ممکن است قبل از عمل برای مدت کوتاهی استفاده ی آن قطع شود. در صورتی که دوز دارو را فراموش کردید در زمان دوز بعدی آن را جبران نکنید،در صورت دریافت ناخواسته ی دوز بالای دارو  حتمابه  پزشک اطلاع دهید. علائم مصرف بالا ممکن است شامل ضعف شنوایی موقت، تشنج یا اختلال در فعالیت باشد.

موارد مصرف قرص آ‌ اس‌ آ

قرص آ‌ اس‌ آ به عنوان داروی ضد انعقاد، باعث کاهش خطر مرگ در بیماران با سابقه سکته و یا درد قلبی و نیز ممانعت از ایجاد حمله های مغزی میگردد.

محافظت از قلب

اگر در گذشته دچار حمله قلبی شده‌اید، ممکن است پزشک برای شما این قرص را تجویز کند. مصرف این دارو روشی برای پیشگیری از عود برخی علائم ناراحتی‌های قلبی است. در واقع این دارو با جلوگیری از انباشته شدن پلاکت‌های خون که باعث ایجاد لخته می‌شوند، از حمله قلبی پیشگیری می‌کند.

کاهش غلظت خون

خاصیت خون، لخته شدن سریع آن است. همین امر باعث بهبود سریع زخم‌ها می‌شود. در واقع وقتی یک زخم خونریزی می‌کند، پلاکت‌ها (سلول‌های کوچک خونی) کنار هم قرار می‌گیرند و با ایجاد لخته از خونریزی جلوگیری می‌کنند. این لخته اگر درون رگ‌ها ایجاد شود خطرناک است و می‌تواند منجر به بروز ایست قلبی شود. این دارو با خاصیت ضد انعقادی خون، خطر حمله قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد، از این‌رو مصرف آن از سوی برخی متخصصان به بیماران دارای سابقه سکته قلبی، توصیه می‌شود.

کاهش درجه حرارات بدن

آ اس آ یا همان آسپرین از قدیم تا به امروز برای پایین آوردن تب کودکان، استفاده می‌شود. مصرف این دارو روی هیپوتالاموس (بخشی از مغز که وظیفه تنظیم دمای بدن را دارد) تأثیر می‌گذارد و باعث کاهش درجه حرارت بدن در کودکان می‌شود.

آ اس آ در بارداری

در مواردی که سابقه سقط مکرر و مرگ داخل رحمی جنین وجود دارد، آسپرین می‌تواند برای پیشگیری و کاهش احتمال این اتفاق در بارداری‌های بعدی، مفید باشد. قرص آ اس آ می‌تواند بعد از ناهار یا شام مورد استفاده قرار گیرد. مصرف این قرص باید در ۳۶ هفتگی بارداری قطع شود.

کاهش فشار خون

از آنجایی‌که این دارو غلظت خون را کاهش می‌دهد، می‌تواند به عنوان یکی داروهای کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا استفاده شود. پزشک پس از اندازه‌گیری فشار خون بیمار، می‌تواند در صورت نیاز مقدار مناسبی از دارو را برای وی، تجویز کند.

مصرف بر حسب اندیکاسون

تنها حسن این فراورده، وجود کافئین در آن است که مانع بروز سرگیجه در سرماخوردگی و حالات مشابه میشود.

 • در بزرگسالان:
  هر ۳ تا ۴ ساعت یک قرص آن قابل استفاده است ،حداکثر مصرف روزانه برای این قرص ۸ عدد است و حداکثر تا ۱۰ روز توصیه به مصرف شده است.
 • در کودکان:
  از سنین ۲ تا ۱۲ سال از یک سوم قرص تا یک قرص هر ۴ تا ۶ ساعت قابل استفاده است و حداکثر ۵ قرص در روز در کودکان توصیه شده است و دوره مصرف در کودکان نباید بیشتر از ۵ روز باشد.

مصرف هم زمان کافئین با سایر داروهای محرک دستگاه عصبی مرکزی ممکن است منجر به تحریک بیش از حد ( سی — ان – اس ) و بروز عصبانیت و کم خوابی شود،کافئین دفع ادراری لیتیوم را افزایش می دهد.

علاوه بر این مهار کننده های ام – ای – او میتواند سمپاتومیمتیک کافئین را افزایش دهد و منجر به آریتمی خطرناک قلبی و یا خطر افت سریع فشار خون شود.

موارد منع مصرف آسپرین

 • وجود زخم معده ، سابقه ی خونریزی معده یا روده
 • اختلالات انعقادی خون‌ریزی دهنده(هموفیلی)
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم یاآلرژی فصلی
 • افرادی که از بیماری کبد یا کلیه رنج می برند
 • در کودکان مبتلا به  آبله مرغان، فاویسم آنفلوانزا
 • به هیچ عنوان هم زمان با داروی وارفارین نباید استفاده شود
 • پولیپ بینی
 • نقرس
 • افرادی که در روز سه نوشیدنی الکلی یا بیشتر مصرف می کنند(الکل ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد)
 •  حساسیت به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID )مانند ایبوپروفن
 • در کودکان زیر ۱۶ سال به دلیل ایجاد سندرم ری
 • افرادی که مبتلابه فشار خون کنترل نشده هستند ،که خطر سکته های خونریزی دهنده ناشی از پارگی رگ های خونی را افزایش می دهد آسپرین خطر این نوع خون ریزی را افزایش  می دهد
 • افرادی که دچار سکته مغزی شده اند. مشخص کردن تفاوت بین سکته مغزی ایسکمیک و خونریزی دهنده در حالت عادی ممکن نیست و نتایج حاصل از سکته مغزی خونریزی دهنده، ممکن است با آسپرین بدتر شود
 • در موارد مصرف طولانی مدت آسپرین مانند آرتریت روماتوئید و پروفیلاکسی بیماری‌های قلبی عروقی به دلیل افزایش احتمال خون‌ریزی شدید ناشی از اثر مهار تجمع پلاکتی آسپرین، حداقل به مدت یک هفته قبل از عمل جراحی باید قطع شود.

عوارض جانبی آسپرین

آسپرین مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، همه افراد به این عوارض مبتلا نمی شوند.

عوارض شایع آسپرین:

 •  سوء هاضمه خفیف
 • خونریزی آسان تر  از حد طبیعی ،به دلیل اینکه آسپرین خون را رقیق می کند، باعث می شود خونریزی راحت تر اتفاق بیوفتد. مانند خونریزی از بینی و کبودی های بدن و اگر قسمتی از بدن خود را ببرید، خونریزی از آن ناحیه ممکن  است بیش از حد طبیعی طول بکشد.

عوارض شدید آسپرین:

 •  خیلی به ندرت اتفاق می افتند، اما در برخی از افراد بعد از مصرف دوز پایین آسپرین  هم ممکن است رخ دهد.
 •  سطح پوست قرمز و تاول زده و به راحتی کنده شود
 • زرد شدن پوست یا سفیدی چشم (می تواند به دلیل مشکلات کبدی باشد)
 • تورم دست یا پا(می تواند به دلیل احتباس آب باشد)
 • سرفه ی  ای که همراه با خون  باشد
 •  وجود خون در ادرار، مدفوع یا استفراغ
 • درد در مفاصل دست و پا (  می تواند به دلیل میزان بالای اسید اوریک در خون باشد)

تداخلات آ.اس.آ (استیل سالیسیلیک اسید)

اتانول: از مصرف الکل اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث افزایش آسیب مخاط گوارشی شود. 

غذا: غذا ممکن است باعث کاهش سرعت و میزان جذب خوراکی دارو شود. 

فولیک اسید: افزایش ترشح فولات، ممکن است نقص فولات اتفاق بیفتد که منجر به آنمی ماکروسایتیک شود. 

آهن: مصرف مداوم آسپیرین با دز ۳-۴ گرم بر روز ممکن است باعث کم خونی ناشی از کمبود آهن شود. 

سدیم: افزایش سدیم ممکن است در نتیجه مصرف محلول آسپیرین یا سدیم سالیسیلات حاوی مقادیر بالای سدیم اتفاق بیفتد. در بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلبی یا هر گونه اختلالی که در آن افزایش سدیم می تواند کشنده باشد، از مصرف دارو اجتناب شود یا دارو با احتیاط مصرف شود. 

وارفارین: مصرف آسپرین به همراه رقیق کننده های خون، می تواند اثرات ضد انعقادی دارو را کاهش داده و خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال شرایطی وجود دارد که ممکن است این ترکیب دارویی در آن مورد استفاده قرار گیرد.

مسکن های ضد التهابی: این دسته شامل داروهایی مانند دیکلوفناک، ایبوپروفن و ناپروکسن است. مصرف این داروها به همراه آسپرین می توانند خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

متوترکسات: مصرف آسپیرین در ترکیب با متوتروکسات، که در درمان سرطان و برخی بیماری های خود ایمنی استفاده می شود، می تواند حذف این دارو از بدن را سخت تر کند، و از این طریق منجر به بروز سمیت متوترکسات گردد.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین و سایر داروهای ضد افسردگی: به عنوان مثال می توان به سیتالوپرام، فلوکستین، پاروکستین، ونلافاکسین و سرترالین اشاره کرد. هر یک از این موارد در ترکیب با آسپرین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

مشروب بندکتین، کشمش، چای، خیارشور: ممکن است باعث تجمع سالیسیلات شوند. 

میوه های تازه حاوی ویتامین c: باعث جایگزینی دارو از جایگاه اتصال و افزایش ترشح ادراری آسپیرین می شود. 

گیاه/مکمل: از مصرف پنجه گربه، دنگ کویی، گل مغربی، بابونه، سیر، زنجبیل ، شبدر چمنی،شاه بلوط هندی، چای سبز، جینسینگ اجتناب کنید (کلیه این گیاهان دارای خواص رقیق کنندگی خون هستند). مصرف پودر کاری، پاپریکا، شیرین بیان را محدود کنید؛ ممکن است باعث تجمع سالیسلات شود. این غذاها حاوی ۶ میلی گرم سالسیلات در ۱۰۰ گرم می باشند. یک رژیم آمریکایی معمول حاوی ۱۰-۲۰۰ میلی گرم سالسیلات در روز می باشد. 

  توصیه :

توصیه می شود آسپرین را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. همچنین در هنگام مصرف این دارو از مصرف الکل، غذاهای حاوی سالیسیلات، سایر داروهای حاوی سالیسیلات یا آسپیرین یا NSAID ها بدون مشورت با پزشک خود اجتناب کنید.

مصرف مایعات کافی در حین استفاده از آسپرین توصیه می شود، مگر اینکه مصرف مایعات از سوی درمانگر شما محدود شود.

پزشک و دندانپزشک خود را در خصوص مصرف این دارو، قبل از انجام هر پروسه جراحی یا دندانپزشکی مطلع سازید.

اگر من حساس به قرص آ اس آ هستم، چگونه می توانم آن را بفهمم ؟

افراد حساس به آسپرین می توانند علائمی از جمله موارد زیر را داشته باشند:

– کهیر، خارش یا تورم

– تنگی نفس، خس خس سینه و بدتر شدن علائم بینی و سینوس

در موارد نادر، واکنش های جانبی به قرص آ اس آ می تواند جدی و یا حتی مرگبار باشد.

حساسیت زدایی آسپرین چگونه صورت می گیرد؟

بیماران مبتلا به AERD می توانند تحت انجام یک روش به نام حساسیت زدایی آسپرین قرار گیرند که می تواند تحمل به آسپرین را در آنها افزایش دهد. حتی بیمارانی که واکنش های تنفسی خطرناک داشته اند نیز از طریق این روش بدون هیچ واکنشی، مجددا قادر به مصرف آسپرین بوده اند. برای این کار، بیمار با AERD با دوز مدرج از آسپرین در طی یک دوره چند روزه به چالش کشیده می شود. پزشک اینکار را با دادن یک دوز بسیار کمی از آسپیرین شروع خواهد کرد و واکنش بدن شما را نظاره گر خواهد بود.

حساسیت زدایی آسپرینحساسیت‌زدایی برای بیمارانی که به آسم حساس به آسپیرین مبتلا هستند با استفاده از مقادیر خیلی کم آسپیرین به صورت خوراکی و در بیمارستان انجام میشود و در طی این مدت، آزمایشهای تنفسی متعددی به مدت چند ساعت بعد از هر بار مصرف آسپیرین صورت می‌گیرد. این کار مدت زمانی طول خواهد کشید اما انجام آن، ارزشش را دارد.

حساسیت زدایی قرص آ اس آ به طور کلی در طی یک دوره چند روزه انجام می شود.

از مزایای حساسیت زدایی آسپرین چیست؟

بیماران مبتلا به AERD از درمان حساسیت زدایی آسپرین سود می برند که شامل کاهش علائم بینی / سینوس و آسم، کاهش اتکا دارو، بهبود کیفیت زندگی، کاهش استفاده از خدمات سلامتی برای آسم است. همچنین نیاز به عمل جراحی سینوس در طول زمان کاهش می یابد.

خود درمانی با آسپرین

اگر آسپیرین را به صورت خوددرمانی برای سردرد استفاده می‌کنید در صورت بروز اختلال تکلم، ضعف یک‌طرفه یا تغییر ناگهانی در بینایی فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر سردرد شما ناشی از آسیب وارده به سر، سرفه یا خم شدن است یا اگر سردردتان همراه با استفراغ مداوم و شدید، تب یا سفتی گردن است پیش از مصرف دارو با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اگر دارو را به توصیه پزشک فقط در زمان نیاز (نه با روال منظم) مصرف می‌کنید به خاطر داشته باشید که داروهای ضددرد بیشتر از همه زمانی مفید هستند که در ابتدای شروع درد مصرف شوند. اگر تا زمانی که درد تشدید شود صبر کنید ممکن است دارو اثر چندانی نداشته باشد. تأثیر آسپیرین‌های پوشش‌دار یا آهسته‌رهش ممکن است برای کنترل درد با تأخیر بیشتری باشد چرا که جذب آن‌ها کندتر صورت می‌گیرد. برای انتخاب نوع مناسب آسپیرین با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

بهتر است این دارو را بیشتر از ۱۰ روز برای کنترل درد و بیشتر از ۳ روز برای کنترل تب استفاده نکنید.

اگر بیشتر از این مدت طول کشید با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است مشکل جدی‌تری داشته باشید. اگر احساس زنگ‌ زدن در گوش یا اختلال شنوایی پیدا کردید فورا با پزشک خود مطرح کنید.

اگر وضعیت شما ادامه داشت یا بدتر شد (مثل علائم جدید یا غیرطبیعی، قرمزی یا تورم ناحیه‌ی دردناک، در یا تبی که برطرف نمی‌شود یا بدتر می‌شود) یا اگر فکر می‌کنید مشکل پزشکی جدی پیدا کرده‌اید فورا با پزشک خود مشورت کنید.

آسپرین بچه

قرص آ اس آ معمولاً برای افراد زیر ۱۶ سال مناسب نیست، زیرا می تواند خطر ابتلا به سندرم ریه را افزایش دهد که می تواند بعد از ویروس مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا آبله مرغان ظاهر شود. این می تواند منجر به آسیب دائمی مغز یا مرگ شود.

با این وجود، یک متخصص در صورت ابتلا به بیماری کاوازاکی ممکن است برای کودک آسپرین تجویز کند و از ایجاد لخته های خون بعد از عمل قلب جلوگیری کند.

در عوض به طور کلی از استامینوفن (پاراستامول ، تایلنول) و ایبوپروفن استفاده می شود.

مصرف آسپرين در کودکان یا نوجوانان با تب بالا، علائم آنفلوانزا یا موارد ریسک پذیر توصیه نمی شود. مصرف آسپرين بدون مشورت پزشک، می تواند سبب ایجاد بیماری های جدی و گاه مرگبار در کودکان شود.

قبل از مصرف آسپرين باید در مورد حساسیت به این دارو مطمئن شوید. برای اطمینان از این که این دارو برای شما امن است، در مورد بیماری های زیر و ابتلا به آن با پزشک خود مشورت کنید:

 آسم یا آلرژی فصلی
 زخم معده
 بیماری کبد
 بیماری کلیوی
 خونریزی یا اختلال لخته شدن خون
 نقرس
 بیماری قلبی، فشارخون بالا یا نارسایی احتقانی قلب

مصرف آسپرین در دوران بارداری

مصرف آسپیرین در دوران بارداری دیرهنگام ممکن است باعث خونریزی مادر یا نوزاد در هنگام زایمان شود. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، در مورد مصرف آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.

آسپرین به راحتی می تواند به شیر مادر منتقل شده و ممکن است به کودک آسیب برساند. مصرف این دارو در هنگام شیردهی توصیه نمی شود.

مصرف آسپرین در شب

طبق یک آزمایش ۱۰۹ زن و مرد مبتلا به نوع خفیف فشار خون بالا را بررسی شدند. تمامی آن ها از یک رژیم غذایی و ورزشی پیروی می کردند. این افراد به صورت تصادفی به ۳ گروه تقسیم شدند.

گروه اول آسپرین دریافت نکرد.

گروه دوم هر روز صبح در هنگام بیدار شدن دوز پایین آسپرین را مصرف کرد.

گروه سوم دوز پایین آسپرین را هر شب در هنگام رفتن به رخت خواب مصرف می کرد.

با اینکه مصرف آسپرین در هنگام صبح بر فشار خون تاثیری نداشت اما در شب، تاثیری چشم گیر نشان داد. این تغییر به صورت ۷ میلی متر جیوه کاهش در فشار خون سیستولیک و ۴.۸ میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک بود. این آزمایش بیان کرد که بدن در هنگام صبح در مقایسه با شب آسپرین را زود تر جذب می کند.

در حالی که نتایج این آزمایش جالب توجه بود اما توصیه های پیشگیرانه مراجع سلامت آمریکا را تغییر نداد. در این توصیه ها بیان شده افرادی خطر ابتلا به حمله قلبی در آن ها در ۵ سال آینده ۵ درصد و در ۱۰ سال آینده ۱۰ درصد است باید روزانه یک قرص آسپرین بچه مصرف کنند.

افرادی که خطر پنج ساله ابتلا به حمله قلبی در آن ها ۳ درصد است نیز می توانند از مصرف این دارو بهره ببرند.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز هر گونه از علائم  زیر هرچه زودتر با پزشک تماس بگیرید.

اگرعلائم آلرژیک به آسپیرین دارید، از جمله تنفس سخت، تورم صورت، لب ها، زبان و یا گلو. زنگ زدن گوش، سردرگمی، توهم، تنفس سریع، تشنج، حالت تهوع و استفراغ ، درد معده، خونریزی یا اختلال در مدفوع، سرفه خونی،  استفراغ مداوم بیش از ۳ روز، تورم یا درد طولانی مدت بیش از ۱۰ روز

سوالات متداول:

آیا خوردن مداوم آسپرین روزانه کار درستی است؟

خوردن روزانه قرص آ اس آ به طور مداوم را به هیچ عنوان نباید خودسرانه شروع کنید. اگرچه هر از گاهی خوردن یک یا دو قرص آسپیرین برای سردرد، بدن درد یا تب، خطر چندانی ندارد،.

آیا آسپیرین برای درمان فشارخون بالا مناسب است؟

آسپیرین با دوز پایین می‌تواند خطر حمله قلبی در افراد پرخطر را کاهش دهید.

همچنین به نظر می‌رسد درکاهش فشار خون بتواند موثر باشد ولی مطالعاتی که این اثر آسپیرین را بررسی کرده‌اند نتایج متناقضی داشته‌اند و فعلا مشخص شده است که آسپیرین اگر پیش از خواب مصرف شود ممکن است در کاهش فشارخون نقش داشته باشد.

آیا آسپیرین برای کبد مضر است؟

داروهای مسکن غیرنسخه‌ای مثل: استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن

ممکن است قرص آ اس آ روی کبد تأثیرگذار باشد به‌ویژه اگر به طور مداوم و در کنار الکل مصرف شوند.

بیماری های تنفسی تشدید یافته توسط قرص آ اس آ کدام است؟

AERD بیماریست که شامل آسم مزمن، سینوزیت با پولیپ بینی و حساسیت به آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می شود. بیماران مبتلا به AERD علائم تنفسی از قرص آ اس آ یا هر داروی از نوع آسپیرین، از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن تجربه می کنند. تقریبا از هر ۱۰ بزرگسال، یک نفر مبتلا به آسم و از هر سه نفر، یک بیمار مبتلا به آسم و سینوزیت با پولیپ های بینی حساس به آسپیرین و داروهای غیر استروئیدی گزارش شده است.

قرص آ.اس.آ۸۰ برای چیست؟

قرص آ.اس.آ۸۰ معمولاً به عنوان داروی تسکین دهنده درد و دردهای جزئی و کاهش تب استفاده می شود. این ماده همچنین یک داروی ضد التهاب است و می تواند به عنوان یک ماده رقیق کننده خون نیز استفاده شود. افرادی که در معرض خطر زیادی برای لخته شدن خون، سکته مغزی و حمله قلبی قرار دارند می توانند از دوزهای کم از آسپرین استفاده کنند.

چگونه باید قرص آ اس آ مصرف کنم؟

مصرف آسپیرین دقیقا بر طبق دستورالعمل روی جلد و یا با تجویز پزشک صورت می گیرد. بدون دستور پزشک از مصرف دوزهای بالای آسپرین اکیدا خودداری کنید.

در صورتی که آسپرين سبب درد معده در شما شود، بهتر است با معده خالی مصرف نشود. قرص های جویدنی آسپرین، بهتر است قبل از بلعیدن کاملا جویده شوند.

اگر از قرص های معمولی آسپرين استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های دوز را در نظر بگیرید. در صورتی که عمل جراحی در پیش دارید، پیش از جراحی در مورد مصرف قرص آ اس آ به پزشک اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد از آن برای مدت کوتاهی استفاده نکنید.

درصورت فراموشی یک دوز چه باید کرد؟

از آنجا که آسپرین  معمولا در صورت نیاز و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می گیرد، شما ممکن است در برنامه ی مصرف دوز قرار نداشته باشید. اما چنانچه در برنامه مصرف آسپرين هستید، به یاد داشته باشید که از دوز مورد نظر استفاده کرده و در صورتی که مصرف یک دوره را فرموش کردید، در ساعت بعدی آن را مصرف کنید اما از داروهای اضافه دیگر برای جبران دوز مصرفی استفاده نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد آسپرین چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که به طور خواسته یا ناخواسته دوز بالایی از آسپیرین مصرف شود، بهتر است به اورژانس مراجعه کنید. همچنین، علائم مصرف بالا ممکن است شامل ضعف شنوایی موقت، تشنج یا اختلال در فعالیت باشد.

آسپیرین چطور مصرف می‌شود؟

این دارو را به صورت خوراکی با یک لیوان آب کامل مصرف کنید مگر این که پزشک به شما دستور دیگری بدهد. بعد از مصرف دارو حداقل به مدت ۱۰ دقیقه دراز نکشید. اگر دچار ناراحتی معده هنگام مصرف دارو می‌شوید می‌توانید آن را با غذا یا شیر مصرف کنید. قرص‌های دارای پوشش را به طور کامل مصرف کنید و از خرد کردن یا جویدن آن‌ها خودداری کنید چرا که با این کار ممکن است معده شما دچار ناراحتی شود.

قرص‌ها یا کپسول‌ها را خرد نکنید و نجوید.
چنین کاری تمام دارو را ناگهان در معده آزاد می‌کند و خطر عوارض جانبی را بالا می‌برد. همچنین قرص‌های آهسته‌رهش را جز در مواقعی که خط‌دار باشند و پزشک یا داروساز بگوید نصف نکنید. قرص یا نصفه آن را به صورت کامل ببلعید و آن را خرد نکنید و نجوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *